Крим, 5-та ранку

5 ранку – час, коли темні сили (фсб чи інші каральні органи) можуть прийти у дім, де всі сплять, перевернути все догори дригом та забрати до в’язниці батька, сина або чоловіка. І поки наші співвітчизники за надуманними звинуваченнями знаходяться за гратами, ми хочемо розповісти їхні історії, бо за кожним політв’язнем стоїть важлива, цікава та хвилююча людська доля.

— Алім Алієв, куратор проєкту.

«Крим, 5-та ранку» — міжнародний проєкт, присвячений політв’язням. Він має на меті привернути увагу українського і міжнародного суспільства до порушення прав людини на тимчасово окупованому Кримському півострові. З 2014 року громадянські активісти і зокрема представники корінного народу Криму – кримські татари зазнають переслідувань окупаційного російського режиму. Ми знаємо про ці події, але у нас мало інформації про самих в’язнів, про перебіг переслідувань, про їхні сім’ї і взагалі життя в тимчасово окупованому Криму. Відсутність цієї інформації не дає нам можливості по-справжньому співчувати і перейматися їх долею, діяти на користь їхніх інтересів, захисту і звільнення. Тому Український інститут спільно з Міністерством закордонних справ України ініціював міжнародний проєкт «Крим, 5-та ранку» в межах діяльності Кримської платформи, щоб якомога більше людей за кордоном дізналося історії політичних в’язнів та їхніх родин, і загалом отримало уявлення про життя кримських татар в умовах окупації півострову.

Проєкт складається з трьох основних компонентів: документальної вистави Дмитра Костюминського за п’єсою Наталії Ворожбит і Анастасії Косодій, книги про проєкт та його героїв, а також інформаційної кампанії за участі відомих осіб в Україні та за кордоном.

Проєкт здійснюється МТК Дольмен за ініціативи Українського Інституту та Міністерства закордонних справ України.

Проєкт реалізовано за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Режисер та сценограф проєкту: Дмитро Костюминський
Продюсерка: Вероніка Склярова
Автор інсталяції: Вальдемарт Клюзко

Автор ідеї, куратор: Алім Алієв (Український інститут)
Кураторка проєкту: Надія Соколенко (Український інститут)

Авторки п’єси “Крим, 5та ранку”: Анастасія Косодій, Наталя Ворожбит, Ленора Дюльбер
Помічниця режисера, адміністраторка сайту: Єлизавета Рильцева
Лінійний продюсер: Олександр Фоменко
Музика: Генадій Бойченко, Джамала, Усеін Бекіров,
Живий виступ ансамблю Мусафір
Помічник сценографа: Олександр Мирошніченко
Асистентка режисера: Юлія Ліннік
PR проєкту: Анна Бурдіна
Автор анімаційних промо роликів та композитор: Євген Якшин, монтаж – Олександр Літвіненко

Айдентика проєкту – дизайн студія 3Z
Партнери з видання книги – агенція Ist Publishing
Сайт проєкту: https://5am.crimea.ua